Niemcy - Czechy. W Krainie Zamków i Piwa

Gorlitz, Lubbenau, Bad Muskau, Drezno, Pillnitz, Stolpen, Bastei, Königstein, Frydlant. W Krainie Zamków i Piwa. Wycieczka pięciodniowa.

W programie:

I dzień – GÖRLITZ – MIASTO WIELU EPOK

Przejazd do Zgorzelca. Spotkanie z przewodnikiem. Zwiedzanie szóstego co wielkości miasta Saksonii - Görlitz.

Dawniej Görlitz tworzyło jedno miasto wraz ze Zgorzelcem, położonym obecnie w województwie dolnośląskim.

Görlitz jest jednym z niewielu miast tej wielkości nie zniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających nie zaburzony układ przestrzenny i zabytki z różnych epok historycznych. Obecnie miasto stanowi siedzibę biskupów: ewangelickiego i katolickiego. Znajdują się tu: Święty Grób z 1504 roku – replika grobu Jezusa Chrystusa, kościoły św. Mikołaja z XII w., św. Piotra i Pawła z XV w., Kościół Mariacki (Frauenkirche) z 1473 r., św. Krzyża z 1853 r. oraz katedra św. Jakuba z 1900 r. i kościół luterański z 1901 roku. Zobaczymy także m.in. budynek Waidhaus z XIII w., zamek wodny Tauchritz z 1306 r., Stary Ratusz z XVI wieku, pozostałości średniowiecznych fortyfikacji oraz budynki użytku publicznego tj.: dom towarowy Strasßurg-Passage z 1887 r., Nowy Ratusz z 1903 r., dom towarowy Hertie-Kaufhaus z 1913 roku.

II dzień – NAJPIĘKNIEJSZE ZAKĄTKI SZPREWALDU – NIEMIECKA WENECJA (LUBBENAU, BAD MUSKAU)

Wyjazd w godzinach porannych do Brandenburgii Południowej. Przejazd do Lubbenau, największej przystani w Szprewaldzie. 3 godzinna wycieczka łodziami z godzinną przerwą na poczęstunek – chleb ze smalcem, ogórkiem oraz małe piwo.

Szprewald, zwany przez Łużyczan Błotami, zaliczany jest do jednego z najpiękniejszych krajobrazów środkowej Europy. Swoje powstanie zawdzięcza ostatniemu zlodowaceniu. Topniejące i spływające masy lodowca uformowały bagnistą dolinę. Tylko gdzieniegdzie można było spotkać rosnące na suchym terenie drzewa liściaste, z ich wielkimi rozgałęzieniami korzennymi. To właśnie te obszary stworzyły idealne środowisko dla rozwoju fauny i flory. Obecny krajobraz Szprewaldu kształtowany jest przez labirynt rzeki Szprewy (350 kanałów), duże połacie leśne, łąki oraz architekturę łużycką. Pełnymi uroku są miejscowości Burg, Lubbenau, Lubben. Płynąc łodziami słychać szum drzew, śpiew ptaków. Przekazywane tu z dziada pradziada legendy o diable, żmijach i wodniku są nadal żywe…

Po południu zwiedzanie Parku Księcia Pucklera w Bad Muskau. Park w jednej trzeciej leży na terytorium niemieckim, a w dwóch trzecich w Polsce. Obiekt ten, zajmujący 750 hektarów jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W 1815 r. książę Herman von Puckler-Muskau, pisarz i podróżnik, postanowił zrealizować swój najbardziej ambitny projekt, czyli budowę parku nazwanego jego imieniem. Stworzył fascynująco piękny krajobraz, który do dnia dzisiejszego zachwyca tysiące przybywających tu turystów.

III dzień – AKCENTY DREZDEŃSKIE (DREZNO, PILLNITZ)

Wyjazd w godzinach porannych. Przejazd do Drezna. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Spacer po Starym Mieście – Tarasy Bruchla, Opera Sempera, Frauenkirche, Poczet Królów, Plac Teatralny z pomnikiem króla Saksonii Jana, oraz zespół pałacowy Zwinger – architektoniczny klejnot Drezna, który stanowi typowy przykład dążenia Augusta Mocnego do przepychu i luksusu.

Wycieczka statkiem Drezdeńskiej Białej Floty do Pillnitz – byłej letniej rezydencji Wettynów.

W roku 1708 August Mocny zlecił budowę pałacu w Pillnitz dla hrabiny Cosel – pierwotnie budowli renesansowej. Do pałacu Pillnitz należy również park Pillnitz. Najstarszą częścią parku jest środkowy segment oranżerii, która w roku 1730 została wzniesiona wg projektu Longuene. W roku 1784 powstał Pawilon Angielski, w 1804 roku został zbudowany Pawilon Chiński, a w 1859 palmiarnia. Do parku Pillnitz należą również ogrody Holenderski i Chiński, jak również plantacja drzew iglastych, gdzie można zobaczyć drzewa iglaste z całego świata. W parku można również pospacerować długą Aleją Kasztanową, która po roku 1776 służyła jako pole na maille, gry popularnej wśród szlachty w czasach rokoko. Zwiedzanie parku z przewodnikiem.

IV dzień – SAKSONIA – W SZWAJCARII SASKIEJ (STOLPEN, BASTEI, KÖNIGSTEIN)

Wyjazd w godzinach porannych, przejazd do Stolpen. Zwiedzanie średniowiecznego zamku, pozostającego częściowo w ruinie. Pod koniec XVII wieku, elektor August Jan Jerzy II postanowił przebudować zamek w twierdzę wojskową. Zamek, który stał się w 1716 roku miejscem więzienia hrabiny Cosel, mieści się na wzgórzu o wysokości 356 metrów n.p.m. Do największych ciekawostek Zamku Stolpen należy ręcznie wyciosana studnia w skale bazaltowej o głębokości 82 metrów.

Przejazd do Bastei - jednej z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Szwajcarii Saskiej, w Górach Połabskich, które charakteryzują się licznymi formacjami skalnymi. W 1824 r. na prawym brzegu Łaby został zbudowany drewniany most, wznoszący się 110 m n.p.m. Most jest połączony z wieloma punktami widokowymi, jednym z których są pozostałości po Zamku Neurathen. Swą nazwę Bastei zawdzięcza wąskiej skale najdalej wysuniętej nad Łabę, tzw. "baszcie", która wznosi się na wysokości 190 m nad taflą wody. Z Bastei można podziwiać widoki na kurort Rathen, na Łabie i jej lewy brzeg. Wśród charakterystycznych punktów, które możemy zobaczyć z mostu w Bastei jest Twierdza Königstein - górska twierdza położona na płaskowyżu, nieopodal miasteczka o tej samej nazwie.

Pierwszą budowlą na terenie obecnej twierdzy był wybudowany przez Czechów w XIII wieku zamek warowny. Zamek ten stanowił granicę między Czechami a Marchią Miśnieńską. Na początku XV wieku saska dynastia Wettynów przejęła zamek w swoje posiadanie. Jednak dopiero w 1459 roku tereny te zostały wcielone do Saksonii. Twierdza przypomina małe miasto, są tu magazyny, szpital wojskowy, schrony i lochy.

V dzień – GRÓD I ZAMEK FRYDLANT

Wyjazd w godzinach porannych do Czech do Zamku Frydlant. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem.

Zamek Frydlant należy do najchętniej odwiedzanych obiektów historycznych w Czechach. Z pierwotnego gotyckiego grodu z biegiem wieków został przebudowany na rozległy, bogato zdobiony zamek renesansowy z obszernymi zbiorami o niezmiernej wartości historycznej i artystycznej. Cennym zabytkiem są również domy przed zamkiem. Już w 1800 roku na zamku Frydlant otwarto pierwsze zamkowe muzeum w Europie Środkowej. Ekspozycja muzeum zamkowego poświęcona jest wojnie trzydziestoletniej i osobie Albrechta z Valdsteina. Nowo otwarta ekspozycja „Arsenał” przedstawia ponad 1000 sztuk broni myśliwskiej i wojskowej.

Trasa zwiedzania obejmuje dziedziniec zamkowy z dekoracjami sgraffitowymi oraz wnętrza zamkowe (sala rycerska, uniformy służby zamkowej, kolekcja broni, kancelaria zwierzchnictwa, unikatowa kolekcja fajek i inne), kaplica zamkowa św. Anny oraz wnętrza (pokoje hrabianki, łazienka, kuchnia). Po południu obiad w czeskiej restauracji z kuchnią regionalną. Wyjazd w podróż powrotną do Polski.

Czas trwania wycieczki 5-dniowa
Zadaj pytanie