Wielokulturowe Podlasie

Cena: 665,00 PLN

Hajnówka, Białowieża, Kruszyniany, Krynki, Supraśl, Białystok. Wielokulturowe Podlasie.

Wycieczka trzydniowa. 22.05 - 24.05.2014

W programie:

I dzień – HAJNÓWKA – BIAŁOWIEŻA (REGION PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ)

Wyjazd z Łodzi o godz. 5.00. Przejazd do Hajnówki (380 km). Spotkanie z przewodnikiem o godz. 11.00. W programie zwiedzanie cerkwi Św. Trójcy, uchodzącej za wzór współczesnego budownictwa sakralnego, w której co roku odbywa Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Został on uznany za jedną z trzech najważniejszych imprez muzycznych w Polsce. Przejazd do Białowieży. W programie przejazd drezyną na odcinku Białowieża Towarowa – Grudki – Białowieża Towarowa. Możliwość wypicia kawy/herbaty w Restauracji Carskiej, która mieści się w zabytkowym budynku dworca kolejowego "Białowieża Towarowa", zbudowanego dla cara Mikołaja II w 1903 r. Charakter i wystrój wnętrz restauracji nawiązują do czasów carskich. Następnie zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów, Parku Pałacowego i Muzeum Przyrodniczo-Leśnego. Obiadokolacja o godz. 18.30. Zakwaterowanie w pensjonacie (pokoje 2-3 osobowe z łazienkami). O godz. 20.30 biesiadowanie na tarasie, poczęstunek – kiełbaski z grilla, dodatki (pieczywo, keczup, musztarda, smalec, herbata). Nocleg (1).

II dzień – KRUSZYNIANY – KRYNKI – SILVARIUM W POCZOPKU – SUPRAŚL

Śniadanie. Wykwaterowanie. Wyjazd do Kruszynian (70 km), wsi, którą w roku 1679 otrzymał pułkownik Samuel Murza Krzeczowski i jego podkomendni na mocy przywileju wydanego w Grodnie przez króla Jana III Sobieskiego. Zachowane do naszych dni tatarskie zabytki oraz powstające tu gospodarstwa agroturystyczne przyczyniają się do propagowania kultury Orientu. W Kruszynianach zobaczymy charakterystyczny układ przestrzenny zwany "ulicówką" oraz zwiedzimy meczet i Mizar (cmentarz muzułmański). W programie poczęstunek w Tatarskiej Jurcie.

Następnie przejazd przez Krynki (XVIII - wieczny układ urbanistyczny z sześciobocznym rynkiem, dawna synagoga z ok. 1850 r., ruiny Wielkiej Synagogi z 1756 r., cerkiew pw. Narodzenia NMP). Po południu zwiedzimy Silvarium w Poczopku – unikalny w kraju kompleks przyrodniczo-leśny o charakterze ogrodu leśnego, w skład którego m. in. wchodzą: galeria "Na skraju puszcz", ścieżka "Ziołowa tryba", "Żywa" barć pszczela, poromierz słoneczny.

Dalej trasa poprowadzi nas do miasta Supraśl – uzdrowiska z monastyrem w tle… Na wjeździe już z daleka widać dostojne mury obronnej cerkwi pw. Zwiastowania NMP. W 1503 r. bazylianie rozpoczęli tu budowę cerkwi o niezwykłej architekturze, łączącej styl bizantyjski i zachodnioeuropejski gotyk. Cerkiew zburzono w czasie wojny, ale fragmenty pięknych malowideł zachowały się i są obecnie atrakcją Muzeum Ikon. Zajmuje ono północną część siedemnastowiecznego Pałacu Archimandrytów w odbudowanym monastyrze. Zgromadzono tu blisko pól tysiąca ikon. Muzeum robi wrażenie niekonwencjonalną scenografią, nawiązującą do klimatu monastyru, oświetlonego świecami, a przy tym pełne jest nowoczesnych rozwiązań multimedialnych. Poza zespołem klasztornym Bazylianów oraz Muzeum Ikon zobaczymy m.in. cerkiew prawosławna św. Jana Teologa, Pałac Buchholtzów, kościół katolicki Św. Trójcy. Zakwaterowanie w hotelu *** z basenem. Obiadokolacja z kuchnią regionalną (dania kuchni podlaskiej, białoruskiej). Oprawa muzyczna – akordeonista. Nocleg (2). Trasa przejazdu w drugim dniu wycieczki 180/190 km.

III dzień – BIAŁYSTOK

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Białegostoku. Spotkanie z przewodnikiem. Białystok powstał jako prywatne miasto. Nabrał kształtu w XVIII w. za sprawa hetmana Jana Klemensa Branickiego, znanego z wykwintnego smaku i wystawnych balów oraz przyjęć. W centrum miasta podziwiać można jego barokowy pałac i otaczające budynek ogrody. Miasto zmieniła XIX-wieczna rewolucja przemysłowa, która uczyniła z Białegostoku "Manchester Północy". Przy ul. Warszawskiej i Lipowej wyrosły pałacyki fabrykantów. Na początku XX w. Ludwik Zamenhof, wywodzący z Białegostoku twórca esperanto, nazywał swoje miasto istną "wieżą Babel". Mieszały się tu różne języki żyjących razem narodów, nakładały na siebie odmienne zwyczaje i religie. Chociaż dzisiaj pozostałe pamiątki po Zamenhofie i jego rodakach – białostockich Żydach – można zobaczyć w ciągu kilku godzin, to jednak Białystok nie stracił tak wiele ze swojej różnorodności. W trakcie zwiedzania poza Pałacem Branickich i ogrodami zobaczymy także m. in.: Muzeum Medycyny, kościół farny, ratusz, rynek, cerkiew Św. Mikołaja. Przewidziany jest czas wolny w centrum miasta i następnie wyjazd w podróż powrotną.

Cena imprezy turystycznej wynosi 665 zł (rozliczenie świadczeń przy grupie 20-osobowej).

Świadczenia:

 • przejazd komfortowym busem (na 23 osoby)
 • ubezpieczenie od NNW
 • usługi pilota
 • pobyt: w pensjonacie oraz w hotelu *** z basenem w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami (2 noclegi ze śniadaniem)
 • wyżywienie: obiadokolacja oraz wieczorem grill w pierwszym dniu wycieczki, poczęstunek w Jurcie Tatarskiej (dania kuchni tatarskiej), obiadokolacja w drugim dniu pobytu z kuchnią regionalną (dania kuchni podlaskiej, białoruskiej)
 • oprawę muzyczna (akordeonista) 3-4 godz.
 • usługi przewodnika na całej trasie zwiedzania
 • parkingi
 • bonifikatę dla biura

Cena nie zawiera biletów wstępów przewidzianych programem (wstępy ew. do uzgodnienia):

 • Cerkiew św. Trójcy w Hajnówce - cegiełka 50 zł (grupa)
 • Przejazd drezynami w Białowieży - 7 zł/os.
 • Rezerwat Żubrów - 9 zł/os.
 • Muzeum Przyrodniczo-Leśne (Park Narodowy) - 13 zł/os. + 65 zł przewodnik muzeum
 • Meczet, Mizar w Kruszynianach - 70 zł oplata dla Pana opiekującego się meczetem
 • Muzeum Ikon w Supraślu - 12 zł/os + 40 zł przewodnik muzeum
 • Zespół Klasztorny - cegiełka 4 zł/os
 • Muzeum Medycyny (Pałac Branickich, wnętrza) w Białymstoku - 10 zł/os.
 • 66 zł (przy grupie 20-osobowej)
Czas trwania wycieczki 3-dniowa
Zadaj pytanie