Jedwabnym szlakiem przez Armenię

Jedwabnym szlakiem przez Armenię

20.04 – 27.04.2018 r./bądź

13.05 – 20.05.2018 r.

Armenia – kraj o niezwykle ciekawej historii, sięgającej czasów starożytnego potężnego królestwa Urartu (XI – VII w. p.n.e), zapierających dech w piersiach widokach, kraj smacznej kuchni i przyjaznych ludzi – przedstawicieli narodu, który swoje pochodzenie wywodzi od Hajka, prawnuka Noego.

Na przełomie marca i kwietnia 2017 roku byłam na study-tour w Armenii wraz z przedstawicielami biur podróży z Czech, Francji, Holandii i Rosji. Wróciłam zauroczona tym krajem, w którym byłam po raz pierwszy. Swoimi wrażeniami podzieliłam się z turystami, którzy już byli ze mną na wycieczkach zagranicznych i tak narodził się pomysł zorganizowania wyprawy do Armenii w 2018 r.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z programem zwiedzania Armenii. Wystąpię tam jako tłumacz - Irina Pirożak-Dziuk.

 

Hotele sprawdzone 4*, jedzenie pyszne, kameralne grupy turystyczne.

Na termin 20.04 – 27.04.2018 mamy jeszcze 4 wolne miejsca

Na termin 13.05 – 20.05.2018 mamy jeszcze 6 wolnych miejsc

 

Program
1 dzień - WARSZAWA – ERYWAŃ (20.04; piątek/ 13.05; niedziela)

Spotkanie na lotnisku Warszawa-Okęcie o godz. 20.30, wylot do Erywania o godz. 22.40.

 

2 dzień - ERYWAŃ (21.04; sobota/ 14.05; poniedziałek)

Lądowanie w Erywaniu o godz. 3.55 (czasu ormiańskiego). Transfer do hotelu. Zakwaterowanie (hotel **** w centrum miasta). Doba hotelowa z 13.05 na 14.05 obejmuje czas do godz. 12.00. Wypoczynek - Erywań (1)

Śniadanie 9.00 – 10.00. Po śniadaniu wycieczka objazdowa po Erywaniu – jednym z najstarszych miast świata, usytuowanym na tle biblijnej Góry Ararat. W programie m.in.: Teatr Opery i Baletu, Parlament Armenii, Rezydencja Prezydenta, Muzeum Historii Armenii, Kaskada - jeden z najciekawszych budynków muzealnych w mieście, gdzie sale ekspozycyjne ukryte są pod schodami wiodącymi na wzgórze (w ładną pogodę z placu widokowego otwiera się przepiękny widok na Ararat; wjazd schodami ruchomymi).

Następnie zwiedzanie Muzeum Matenadaran – jednego z największych w świecie muzeów starożytnych rękopisów (17 000 egz.).

Wizyta w fabryce koniaku – „Ararat”, produkującej słynny koniak z 1887 r. Degustacja różnych gatunków koniaku. Obiad/bądź obiadokolacja. Powrót do hotelu. Wypoczynek. Nocleg - Erywań (2)

 

3 dzień - ERYWAŃ- ECZMIADZYN - ZVARTNOTS – ERYWAŃ (22.04; niedziela/ 15.05; wtorek)

Śniadanie. Przejazd do Eczmiadzyn (Vagarsapat) – starożytnej stolicy, miasta będącego od IV w.  duchowym centrum Armenii i siedzibą głowy kościoła ormiańskiego - Katolikosa. Katedra w Eczmiadzyn (301-303 r. n.e.) słynąca z pięknych fresków oraz bogatych zbiorów przedmiotów liturgicznych jest najstarszą świątynią chrześcijańską w kraju. Przejazd do Zvartnots - jednego z cudów ormiańskiej architektury z VI w. Ruiny świątyni wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do Erywaniu. Zwiedzanie Muzeum Ludobójstwa 1915 r. (zbrodni popełnionych na Ormianach przez Imperium Osmańskie). Obiad/bądź obiadokolacja. Powrót do hotelu. Wypoczynek. Nocleg - Erywań (3)

 

4  dzień - ERYWAŃ – DOLINA ARARAT- KHOR VIRAP – NORAVANK – ARENI - KARAUNDŻ – GORIS (23.04; poniedziałek/ 16.05; środa)

Śniadanie. Wymeldowanie się z hotelu i przejazd do klasztoru Khor Virap skąd otwiera się piękna panorama na pokrytą śniegiem Górę Ararat. W podziemiach, znajdujących się pod wybudowaną w późniejszym czasie cerkwią klasztoru, był przetrzymywany św. Grigorij, który po wyjściu na wolność ochrzcił w 301 roku naród ormiański, a religia chrześcijańska została przyjęta przez Ormian jako religia państwowa. W pobliżu Khor Virap znajdują się ruiny starożytnej stolicy Armenii - Artaszata. Stąd do "świętej góry" Ormian Ararat jest tylko 30 km, ale w dolinie rzeki Araks przebiega granica między Armenią a Turcją (Ararat obecnie leży po stronie tureckiej). Do klasztoru prowadzą schody, które nie są zbyt trudne w pokonaniu.

Przejazd do klasztoru Noravank (XIII-XV w.) - ważnego ośrodka kulturalno-duchowego Armenii, położonego w pięknej scenerii otaczających go „czerwonych” skał. Podjazd pod Noravank busem.

Następnie odwiedzimy kolebkę winiarstwa - wioskę Areni. W rejonie wioski zostały odkryte winnica i 5 winnych piwnic, które liczą sobie 6100 lat. Zwiedzanie przedsiębiorstwa produkującego wina. Degustacja różnych gatunków win. Przejazd do Karaundż – starożytnego obserwatorium astrologicznego, jednego z najstarszych w świecie (7500 lat). Obiadokolacja. Po obiadokolacji przejazd do Goris. Zakwaterowanie w hotelu ***. Nocleg – Goris (4)

 

5 dzień – GORIS – MONASTER TATEW – PRZEŁĘCZ SELIMSKA – JEZORO SEWAN (24.04; wtorek/ 17.05; czwartek)

Śniadanie. Wycieczka do Monasteru Tatew. Monaster umiejscowiony na stromych, skalistych zboczach ma charakter obronny i stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Armenii. Głównym obiektem  zespołu klasztornego jest kościół św. Piotra i Pawła z IX wieku. Drzwi do kościoła są wybitnym dziełem sztuki, zdobionym niezwykłymi ornamentami. Na dziedzińcu klasztoru znajduje się Gawazan - tańcząca 8-metrowa kolumna, która nawet przy dotknięciu odchyla się od pionu, po czym powraca
do wcześniejszej pozycji.

Przejazd do kolejki górskiej „Skrzydła Tatew” (2010) – najdłuższej kolejki w świecie, wpisanej do Księgi Rekordów Guinnessa. Wjazd kolejką górską. Przejazd przez Przełęcz Selimską znajdującą się na wysokości 2500 m n.p.m. W starożytności przez przełęcz przechodził Wielki Jedwabny Szlak. Postój przy Selimskim Karawan-saraju. Obiadokolacja. Przejazd do Sewanu. Zakwaterowanie w hotelu ****. Nocleg – Sewan (5)

 

6 dzieńSEWAN – DILIŻAN – AGARCYN – ERYWAŃ (25.04; środa/ 18.05; piątek)

Śniadanie. Wycieczka nad Jezioro Sewan - jedno z najwyżej położonych jezior świata (1925 m n.p.m.). Jezioro otaczają góry sięgające 3,6 tys. metrów. Surowe i majestatyczne kryją w sobie niezwykłe piękno. Wejście pieszo na wzgórze  półwyspu Achtamar, na którym  znajduje się klasztor Sewanawank (X w.). Wejście schodami nie jest zbyt trudne w pokonaniu. Są placyki na których można się zatrzymać i wypocząć.

Przejazd do kurortu Diliżan usytuowanego na wysokości 1200 – 1500 m n.p.m. Miasteczko słynie z ciekawej architektury w pełni odtwarzającej ducha starego XIX-wiecznego miasta. Następnie obejrzenie klasztornego zespołu Agarcyn z XIII w., wyłaniającego się wśród gęstych drzew, co stwarza wrażenie zagubionego bajkowego świata. Obiadokolacja. Powrót do Erywaniu. Nocleg – Erywań (6)

 

7 dzień - ERYWAŃ – GARNI – GEGARD – ERYWAŃ (26.04; czwartek/ 19.05; sobota)

Śniadanie. Wycieczka do Garni, gdzie znajduje się słynna świątynia Słońca – wybitne dzieło sztuki i architektury z I w. n.e.
W starożytności świątynia wraz z fortecą dominującą nad okolicą wchodziła w skład letniej rezydencji Arszakidzkiego carskiego dworu.

Przejazd do świątyni św. Gerarda - Świętej Włóczni (XII-XIII w.).  wykutej w skale klasztoru położonego w malowniczym jarze rzeki Azat. Świątynia jest arcydziełem średniowiecznej  architektury znajdującym się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po zwiedzaniu obiadokolacja z tradycyjną kuchnią ormiańską w wiejskim domu, z pokazem wypieku chleba – ławasz
oraz poczęstunkiem wódeczką wyprodukowaną z różnych owoców. Powrót do Erywaniu. Nocleg – Erywań (7).

 

8 dzień – ERYWAŃ  - WARSZAWA (27.04; piątek/20.05; niedziela)

(wcześniej ranotransfer na lotnisko. Wylot do Polski o godz. 4.45 - przylot na lotnisko w Warszawie o godz. 6.20). Wracamy do kraju pełni niezapomnianych wrażeń.

 

 

Informacja o usytuowaniu miejsc zwiedzania: Eczmiadzyn – 990 m n.p.m., Khor Virap – 800 m n.p.m., Noravank – 1300 m n.p.m., Karaundż 1770 m n.p.m., Tatew 2100 m n.p.m., Przełęcz Selimska – 1800 m n.p.m., Jezioro Sewan – 1925 m n.p.m., Diliżan – 1500 m n.p.m., Garni – 1500 m n.p.m.

Większość obiektów sakralnych, objętych programem stanowią starożytne i wczesnośredniowieczne zabytki klasy zerowej w otoczeniu majestatycznej przyrody.

Koszt imprezy to 2380 (termin kwietniowy)/2475 zł (termin majowy) (w tym kwoty 550/575 dolarów stanowią opłatę
dla ormiańskich kontrahentów) + koszt samolotu (Linii lotnicze LOT)

 

Świadczenia, które są w cenie biura zawierają:

 • Obsługę pilota-tłumacza
 • Ubezpieczenie KL i od NNW
 • Kwotę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Transfery autokarem „z” i „na” lotnisko
 • 7  noclegów w hotelach (w tym: 5 noclegów w Erywaniu w hotelu 4*, 1 nocleg w Goris w hotelu 3 *, 1 nocleg w Sewan
  w hotelu 4*, w pokojach 2-os., ew. wg życzenia 3-os.
 • 6 śniadań (w formie bufetu szwedzkiego)
 • 6 obiadów/ bądź obiadokolacji (w zależności od realizacji programu zwiedzania)
 • Transport miejscowym autokarem po Armenii
 • Sprzęt audio

 

Cena biura nie zawiera:

 • Biletu na samolot oraz opłat lotniskowych (Linie Lotnicze LOT)

Informacja od LOT dot. stawek biletów grupowych (po opłaceniu przez biuro kwot zaliczkowych w październiku 2017 r.):

Termin: 20-27 kwietnia 2018 r.

Warszawa (WAW) – Erevan (EVN) – Warszawa

Bilet lotniczy w stawce grupowej, dla połączeń bezpośrednich PLL LOT, został symbolicznie obniżony do kwoty: 1.295,00 PLN, za osobę.

Dokładny koszt biletu lotniczego w stawce grupowej wynosi dziś, za osobę:

Taryfa: 850,00 zł

Tax/podatki: 445,00 zł

Razem = 1.295,00zł od osoby.

W cenie jest wliczony bagaż główny = 23 kg i podręczny = 8 kg

Uwaga: Ostateczna cena biletu zostanie wyliczona w dniu wystawiania biletów (kwiecień 2018), wg aktualnego kursu walut, mającego wpływ na wysokość tax lotniskowych.

 

Termin: 13-20 maja 2018 r.

Warszawa (WAW) – Erevan (EVN) – Warszawa

Bilet lotniczy w stawce grupowej, dla połączeń bezpośrednich PLL LOT, został skalkulowany na poziomie: 1.345,00 PLN, za osobę.

Dokładny koszt biletu lotniczego w stawce grupowej wynosi dziś, za osobę:

Taryfa: 890,00zł

Tax/podatki: 455,00zł

Razem = 1.345,00zł od osoby.

W cenie jest wliczony bagaż główny = 23 kg i podręczny = 8 kg

 

Uwaga:Ostateczna cena biletu zostanie wyliczona w dniu wystawiania biletów (początek maja 2018), wg aktualnego kursu walut, mającego wpływ na wysokość tax lotniskowych.

 

 • Wpłaty na miejscu w Erywaniu ok. 60 euro - kwoty zawierającej:

- usługi lokalnego przewodnika w ciągu 7 dni podróży (tłumaczenie na język polski),

- biletów wstępów przewidzianych programem wycieczki oraz opłat przewodników w muzeach (tłumaczenie na język polski),

- degustacji koniaków na przedsiębiorstwie Ararat,

- degustacji win w Areni,

- wstępu na kolejkę górską Tatew

- warsztatów wypieku chleba z poczęstunkiem wódeczką

 

 

Czas trwania wycieczki 8-dniowa
Zadaj pytanie