Gruzja - W krainie malowniczej i gościnnej

Gruzja jest krajem starej i wysokiej kultury. Niegdyś, tworzeniu jej kultury sprzyjał fakt położenia na obszarze, na którym zazębiała się cywilizacja europejska i azjatycka. Zapraszamy Państwa do historycznych regionów Gruzji - Kartlii, Mccheta-Mtianetii, rejonu Kazbeckiego położonego u podnóży Wielkiego Kaukazu oraz Kachetii - starożytnej Iberii, wspominanej w greckich i rzymskich źródłach historycznych – krainy niezwykle malowniczej i pociągającej.


W programie:


1 dzień – 23 maja (sobota) - WARSZAWA – TBILISI
Spotkanie na lotnisku Warszawa-Okęcie o godz. 20.30, odprawa na stoisku LOT-u, wylot do Tbilisi o godz. 22.25, przylot do Tbilisi o godz. 04.05 (czasu gruzińskiego, dwie godziny do przodu względem czasu polskiego). Transfer do hotelu, zakwaterowanie w hotelu **** w centrum Tbilisi. Wypoczynek (pierwsza doba w hotelu obejmuje czas do godz. 12.00).

2 dzień – 24 maja (niedziela) - TBILISI
Śniadanie 9.00 – 10.00. Spotkanie z przewodnikiem gruzińskim. Rozpoczynamy zwiedzanie Tbilisi – miasta wielu kultur, religii i narodów, słynącego z niepowtarzalnej atmosfery pięknych uliczek i tajemniczych zaułków. Spotkamy tu obok siebie cerkwie gruzińskie, świątynie ormiańskie, kościoły katolickie (wstąpimy na mszę niedzielną), synagogi i meczety. Jedna z najstarszych świątyń miasta to cerkiew Metechi z XIII w., tuż obok cerkwi, która malowniczo wznosi się na skalistym urwisku nad wodami Kury (Mtkwari), usytuowany jest pomnik założyciela miasta - króla Wachtanga Gorgasali. W trakcie wycieczki pieszej  ulicą Szarden zobaczymy m.in. sobory Sioni i Anczischati (VI–VII w.). W jednej ze świątyń w półmroku  ujrzymy niezwykły krzyż św. Nino, ramiona którego opadają ku ziemi. Według legendy został on przez świętą zrobiony z gałęzi winogron. Z postacią św. Nino wiąże się wprowadzenie chrześcijaństwa na ziemiach Starożytnej Gruzji w roku 324. Św. Nino jest uznawana w Gruzji za równą dwunastu apostołom. Jest patronką Gruzji, świętą Kościołów: prawosławnego, katolickiego (Christiana), ormiańskiego.

Następnie wjazd na wzgórza kolejką linową. Zwiedzanie Twierdzy Narikala (IV w.), z której rozpościera się przepiękna panorama Tbilisi, m.in. na wzgórze z Pomnikiem Matki Gruzji oraz na wiele innych zabytków stolicy.

Po zwiedzeniu miasta uroczysta obiadokolacje z programem folklorystycznym (pieśni i tańce gruzińskie). Powrót do hotelu, nocleg (2).   

3 dzień – 25 maja (poniedziałek) – TBILISI – UPLISCYCHE – MCCHETA – DŻWARI
Śniadanie 8.30 – 9.30. Spotkanie z przewodnikiem i wyjazd na wycieczkę do Upliscyche (ok. 100 km) – starożytnego miasta wykutego w skałach w V w. p.n.e. Budowle Upliscyche stanowią niezwykłą mieszankę połączenia architektury pogańskiej i chrześcijańskiej, a także prezentują wpływy kultury Anatolii i Persji.

Następnie przejazd do Mccheta (80 km) – starożytnej stolicy Gruzji, miasta w całości wpisanego na listę UNESCO. Mccheta mieści się w Kartlii Środkowej. Obecnie miasto wyciągnęło się wąskim pasmem wzdłuż brzegów Kury (Mtkwari) i Aragwi i prawie ze wszystkich stron jest otoczone górami. Dawniej należały do niego rozrzucone po okolicznych zboczach i wąwozach fortyfikacje i osiedla, które tworzyły razem z miastem stołeczne centrum dość dużego państwa. Okres rozkwitu Mccheta rozpoczął się w ostatnich stuleciach poprzedzających naszą erę, a zakończył się na początku IV w. po przeniesieniu stolicy państwa do Tbilisi. Mccheta jednak ciągle pozostawała ośrodkiem regionalnym i wzniesiono tu jeszcze kilka cerkwi i soborów. Zwiedzimy okazałą katedrę Sweti Cchoweli
z XI w. z grobami władców Gruzji, która zachwyca bogactwem fresków oraz klasztor Samtawrski, w którym zostali pochowani król Iberii Miriam i jego żona Nana, którzy jako pierwsi w Gruzji przyjęli chrześcijaństwo. Po zwiedzaniu obiadokolacja w jednej z restauracji w Mccheta.

W pobliżu Mccheta ujrzymy stożkowe wzgórze, na szczycie którego stoi klasztor opiewany niegdyś przez Lermontowa w poemacie „Mcyri” - Dżwari (VI–VII w.). Zwiedzimy ten niezwykły obiekt, który służył jako wzór przy budowie wielu innych świątyń. Powrót do Tbilisi (ok. 30km). Wypoczynek, nocleg (3).

4 dzień – 26 maja (wtorek) – TBILISI – ŻINWALI - ANANURI –STEPANCMINDA (KAZBEGI)
Śniadanie 7.30 – 8.30. Wyjazd na wycieczkę do rejonu Kazbeckiego (ok. 160 km). Tuż za Tbilisi wjeżdżamy na Gruzińską Drogę Wojenną. Szlak biegnący dzisiejszą drogą asfaltową był znany już od czasów starożytności. Od zarania dziejów rozmaite ludy i najeźdźcy przechodzili tędy przez Kaukaz. W czasach gruzińskiej monarchii wzdłuż Drogi Wojennej wzniesiono wiele fortyfikacji i wież strażniczych, część których dotrwała do dziś. Współczesna nazwa pochodzi z początku XIX w., kiedy Rosjanie zmodernizowali szlak, który odtąd służył im do szybkiego przerzucania wojsk podczas wojen z Turcją. Dziś pod nazwą Gruzińska Droga Wojenna kryje się niezwykle malownicza trasa biegnącą w poprzek Wielkiego Kaukazu. Obfituje ona w przepiękne widoki i zabytki gruzińskiej kultury.

U zbiegu Aragwi i Pszawskiej Aragwi leży osiedle Żinwali. Droga biegnie przez malowniczy przełom, który prowadzi do Żinwalskiego zbiornika wodnego. Dalej jest położona wieś Ananuri, nad którą wznoszą się groźne bastiony średniowiecznego zamku. Po drodze ujrzymy Przełęcz Krzyżową (koło Sioni), najwyższy punkt na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Przełęcz jest uwieńczona kamiennym krzyżem. Widzieli ten krzyż przejeżdżający w dyliżansach pocztowych Puszkin, Gribojedow, Lermontow i Aleksander Dumas (ojciec). W pobliżu Sioni droga ciągnie się we względnie szerokiej dolinie, która prowadzi do Stepancminda (Kazbegi) - miasteczka z którego roztacza się wspaniały widok na pokryty wiecznym śniegiem Kazbek (Mkinwareweri). Ten gigant jest jednym z pięciotysięczników Kaukazu (5047 m n.p.m.).

Z  miasteczka widać sylwetkę starej cerkwi i dzwonnicy. Jest to Cminda Sameba w Gergeti. Zespół architektoniczny wzniesiono w XIV w. W górskiej części Gruzji taka skomplikowana i monumentalna budowla jest unikalna. Monastyr w Gergeti zwiedzimy wjeżdżając na wzgórze jeepami. W podróży powrotnej do Tbilisi (ok. 160 km) obiadokolacja. Wypoczynek, nocleg (4).

5 dzień – 27 maja (środa) – SIGNACHI – BODBE – KWARELI
Śniadanie 8.30 – 9.30. Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Kachetii - ojczyzny win i skarbów kultury – regionu położonego w niezwykle malowniczej kotlinie pomiędzy pasmami Wielkiego Kaukazu a Górami Gomborskimi, na przedgórzach których rozciągają się winnice.

W Kachetii Zewnętrznej leży bardzo interesujące miasteczko Signachi (z Tbilisi do Signachi ok. 110 km). Miasto wydaje się być pocięte na kawałki, których nie można zebrać. Cała ta skomplikowana kombinacja jest zamknięta w wielkim trójkącie twierdzy. Z twierdzy otwiera się przepiękna panorama na Dolinę Alazani. W Signachi znajduje się Muzeum Narodowe, w którym m.in. można obejrzeć obrazy słynnego malarza-prymitywisty - Niko Pirosmani. Zwiedzanie Muzeum.

W pobliżu miasta Signachi znajduje się klasztor (monastyr) św. Jerzego w Bodbe – siedziba biskupów kachijskich oraz miejsce spoczynku św. Nino. Monastyr został zbudowany w IX w. przeszedł gruntowną przebudowę w XVII w. Obecnie jest jednym z głównych miejsc pielgrzymek w Gruzji. Monastyr jest pięknie położony wśród cyprysów na stromym zboczu w Dolinie Alazani.

Po zwiedzeniu Bodbe obiadokolacja i przejazd do Kwareli (ok. 65 km) - gospodarczego ośrodka Kachetii Wewnętrznej, miasta winiarzy. Zakwaterowanie w hotelu *** położonym nad pięknym Jeziorem Ilias, nocleg (5).

6 dzień – 28 maja (czwartek) – KWARELI – GREMI – NEKRESI
Śniadanie 9.00 – 10.00. Dzień poświęcony na wypoczynek nad jeziorem oraz zwiedzanie okolic Kwareli – Gremi i Nekresi (w odległości 15 km od Kwareli).

Na lewym brzegu Alazani jest wiele szacownych miejsc i zabytków historycznych. Należą do nich ruiny starej stolicy Kachetii - Gremi. Nad ruinami wznosi się na skale zabytkowa cerkiew. Gremi jest starym gruzińskim grodem. W XVI w. istniała tu stolica Kachetyjskiego królestwa. Dotychczas zachował się zespół budynków akropolu z częścią pałacu, umocnieniami, ceglaną świątynią dobudowaną w 1565 r.
W świątyni przetrwały do naszych czasów malowidła ścienne. W pobliżu Kwareli znajduje się także Monastyr Nekresi z VI w. Obiadokolacja w hotelu. Nocleg (6).

7 dzień – 29 maja (piątek) – KWARELI – GURDŻAANI - TBILISI
Śniadanie 9.00 – 10.00. Wykwaterowanie z hotelu przed południem. Zwiedzanie słynnej Fabryki Wina Kindzmarauli Corporation, korzenie której sięgają XVI w. Degustacja wina. Następnie przejazd do Gurdżaani (ok. 35 km), gdzie odwiedzimy rodzinę kachetyjską. Będziemy mogli wziąć udział w degustacji czaczy oraz spróbować swoich sił w przyrządzaniu gruzińskiego smakołyku – „czurczchełły” i wypieku chleba. Obiadokolacja u gościnnych gospodarzy. Przejazd do Tbilisi (ok. 120 km). Nocleg w Tbilisi (7).

8 dzień – 30 maja (sobota) – TBILISI – WARSZAWA
Zamiast śniadania prowiant na podróż. O godz. 02.30 transfer na lotnisko. Wylot z Tbilisi do Warszawy o godz. 04.55 (czasu gruzińskiego). Przylot do Warszawy o godz. 06.40 (czasu polskiego). Wracamy do kraju pełni niezapominanych wrażeń.

Informacja o usytuowaniu miejsc zwiedzania: Dżwari – 700 m n.p.m., Żinwali – 754 m n.p.m., Ananuri 900 m n.p.m., Cminda Sameba w Gergeti 2200 m n.p.m., Signachi 779 m n.p.m.

Koszt imprezy turystycznej

Grupa 25 osobowa:
465 zł + 660 euro (lub równowartość w PLN zgodnie z kursem NBP na dzień wpłaty, Faktura-procedura marży dla biur podróży, BT Perełka) + cena biletu na samolot (Faktura Linii Lotniczych)


Grupa 20 osobowa:
510 zł + 680 euro (lub równowartość w PLN zgodnie z kursem NBP na dzień wpłaty, Faktura-procedura marży dla biur podróży, BT Perełka) + cena biletu na samolot (Faktura Linii Lotniczych)

Opłata w euro zawiera kwotę, którą powinniśmy uiścić w całości kontrahentom za granicą (opłata na konto biura w euro lub w złotych wg NBP na dzień wpłaty-przelewu zgodnie z Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa w imprezach BT Perełka).

Świadczenia w złotych zawierają:

 • Ubezpieczenie KL i od NNW – 37 zł (+ ew. dopłata do KL od chorób przewlekłych)
 • Usługę pilota-tłumacza oraz bilet na samolot dla pilota – 200/250 zł
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 zł
 • Sprzęt audio – 63 zł
 • VAT oraz bonifikatę dla biura

 

Świadczenia w euro zawierają:

 • Transfery autokarem „z” i „na” lotnisko w Tbilisi
 • Transport miejscowych autokarem w trakcie podróży po Gruzji
 • 7 noclegów w hotelach **** (w tym: 5 noclegów w Tbilisi w centrum miasta, 2 noclegi w Kwareli w hotelu z basenem usytuowanym nad jeziorem w górach, w pokojach 2-os.)
 • 7 śniadań (w formie bufetu szwedzkiego, w tym 1 w postaci suchego prowiantu - w ostatni dzień)
 • 7 obiadokolacji/bądź ew. obiadów (w zależności od realizacji programu zwiedzania) w restauracjach z kuchnią regionalną


Cena biura nie zawiera wpłaty na miejscu w Tbilisi ok. 110 euro (grupa 25/20 osobowa), w tym:

 • Usług lokalnego przewodnika w trakcie podróży po Gruzji (tłumaczenie na język polski)
 • Biletów wstępów przewidzianych programem wycieczki oraz opłat przewodników w muzeach (tłumaczenie na język polski)
 • Występu zespołu folklorystycznego (przepiękne pieśni i tańce gruzińskie)
 • Wstępu na kolejkę linową w Tbilisi
 • Wycieczkę jeepami w Gergeti
 • Degustacji win w Kindzmarauli
 • Degustacji czaczy w Gurdżaani
 • Warsztatów wypieku chleba i przyrządzania czurczchełły

 

Czas trwania wycieczki 8-dniowa
Zadaj pytanie