Jedwabnym szlakiem przez Armenię

Armenia – kraj o niezwykle ciekawej historii, sięgającej czasów starożytnego potężnego królestwa Urartu (XI – VII w. p.n.e), zapierających dech w piersiach widokach, kraj smacznej kuchni i przyjaznych ludzi – przedstawicieli narodu, który swoje pochodzenie wywodzi od Hajka, prawnuka Noego.

W programie:

1 dzień – 18 kwietnia (sobota) - WARSZAWA – ERYWAŃ
Spotkanie na lotnisku Warszawa-Okęcie o godz. 20.15, wylot do Erywania o godz. 22.15, przylot do Erywania o godz. 03.50 (czasu ormiańskiego, dwie godziny do przodu względem czasu polskiego). Transfer do hotelu, zakwaterowanie w hotelu **** w centrum Erywania, wypoczynek (pierwsza doba obejmuje czas do godz. 12.00).

2 dzień – 19 kwietnia (niedziela) - ERYWAŃ – ECZMIADZYN – ZVARNOTS - ERYWAŃ
Śniadanie 9.00 – 10.00. Wyjazd na wycieczkę objazdową po Erywaniu – jednym z najstarszych miast świata, usytuowanym na tle biblijnej Góry Ararat. W programie m.in.: Teatr Opery i Baletu, Muzeum Historii Armenii, Kaskada - jeden z najciekawszych budynków muzealnych w mieście, gdzie sale ekspozycyjne ukryte są pod schodami wiodącymi na wzgórze (w ładną pogodę z placu widokowego otwiera się przepiękny widok na Ararat; wjazd schodami ruchomymi).          

Przejazd do Eczmiadzyn (Vagarsapat) (trasa przejazdu 25 km) – starożytnej stolicy, miasta będącego od IV w. duchowym centrum Armenii i siedzibą głowy kościoła ormiańskiego - Katolikosa. Katedra w Eczmiadzyn (301-303r. n.e.) słynąca z pięknych fresków oraz bogatych zbiorów przedmiotów liturgicznych jest najstarszą świątynią chrześcijańską w kraju.

Następnie przejazd do Zwartnots (trasa przejazdu 10 km) - jednego z cudów ormiańskiej architektury z VI w. Ruiny świątyni wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do Erywania (trasa przejazdu ok. 35 km). Obiadokolacja z lampką wina w eleganckiej restauracji. Powrót do hotelu. Wypoczynek. Nocleg (2).
        
3 dzień – 20 kwietnia (poniedziałek) – ERYWAŃ
Śniadanie 9.00 – 10.00. Po śniadaniu wyjazd na wycieczkę po Erywaniu. Zwiedzanie Muzeum Matenadaran – jednego z największych w świecie muzeów starożytnych rękopisów (17 000 egz.).
W programie także zwiedzanie Muzeum Ludobójstwa (zbrodni popełnionych na Ormianach przez Imperium Osmańskie).

Następnie wizyta w fabryce koniaku – „Ararat”, produkującej słynny koniak (brandy) z 1887 r. Zwiedzanie przedsiębiorstwa oraz degustacja różnych gatunków koniaku. Obiadokolacja w restauracji z kuchnią regionalną. Powrót do hotelu. Wypoczynek. Nocleg (3).

4 dzień - 21 kwietnia (wtorek) – ERYWAŃ – DOLINA ARARAT – KHOR VIRAP – NORAVANK – ARENI – KARAUNDŻ – GORIS
Śniadanie. Wymeldowanie się z hotelu i przejazd do klasztoru Khor Virap (trasa przejazdu ok. 45 km) skąd rozpościera się piękna panorama na pokrytą śniegiem Górę Ararat. W podziemiach, znajdujących się pod wybudowaną w późniejszym czasie cerkwią klasztoru, był przetrzymywany św. Grigorij, który po wyjściu na wolność ochrzcił w 301 roku naród ormiański, a religia chrześcijańska została przyjęta przez Ormian jako religia państwowa. W pobliżu Khor Virap znajdują się ruiny starożytnej stolicy Armenii - Artaszata. Stąd do "świętej góry" Ormian Ararat jest tylko 30 km, ale w dolinie rzeki Araks przebiega granica między Armenią a Turcją (Ararat obecnie leży po stronie tureckiej). Do klasztoru prowadzą schody (nie są zbyt trudne w pokonaniu oraz trochę dłuższa droga asfaltowa).

Przejazd do klasztoru Noravank (XIII-XV w.) (trasa przejazdu ok. 85 km) - ważnego ośrodka kulturalno-duchowego Armenii, położonego w pięknej scenerii otaczających go „czerwonych” skał. Podjazd pod Noravank autokarem.
       
Następnie odwiedzimy kolebkę winiarstwa - wioskę Areni (trasa przejazdu ok. 10 km), w rejonie wioski została odkryta winnica i 5 winnych piwnic, które liczą sobie 6100 lat. Zwiedzanie przedsiębiorstwa produkującego wina oraz degustacja win.

W trakcie podróży obiadokolacja w restauracji na świeżym powietrzu z pyszną domową kuchnią ormiańską. Przejazd do Karaundż (trasa przejazdu 125 km) – starożytnego obserwatorium astronomicznego, jednego z najstarszych w świecie (7500 lat). Przejazd do miasteczka Goris (trasa przejazdu ok. 5 km), zakwaterowanie w hotelu ***. Nocleg w Goris (4).

5 dzień – 22 kwietnia (środa) – GORIS – MONASTER TATEW – SISIAN – DŻERMUK
Śniadanie. Przejazd do kolejki górskiej „Skrzydła Tatew” (2010) – najdłuższej kolejki na świecie (trasa przejazdu ok. 40 km), wpisanej do Księgi Rekordów Guinnessa. Wjazd kolejką górską do Monasteru Tatew. Monaster umiejscowiony na stromych, skalistych zboczach ma charakter obronny i stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Armenii. Głównym obiektem zespołu klasztornego jest kościół św. Piotra i Pawła z IX wieku. Na dziedzińcu klasztoru znajduje się Gawazan – niegdyś tańcząca 8-metrowa kolumna, która przy dotknięciu odchylała się od pionu, po czym powracała do wcześniejszej pozycji.

Następnie przejazd do miasta Sisian (ok. 55 km), odwiedzenie świątyni Sisawang, obiadokolacja w trakcie podróży. Przejazd do miasteczka Dżermuk (ok. 85 km), zakwaterowanie w hotelu ****. Wypoczynek, hotel posiada kryty basen. Nocleg w Dżermuk (5).

6 dzień – 23 kwietnia (czwartek) – DŻERMUK – ECHEGNADZOR - PRZEŁĘCZ SELIMSKA – GAVAR – HAJRAVANK - JEZIORO SEWAN – ERYWAŃ
Śniadanie. Zwiedzanie Dżermuk – kameralnego uzdrowiska, które otaczają alpejskie łąki, stare lasy oraz góry. Miasteczko przecina rzeka Arpa. Wycieczka do pijalni wód mineralnych mieszczącej się w pięknej galerii utrzymanej w ormiańskim stylu architektonicznym. Następnie spacer do wodospadu.
                             
Przejazd do Echegnadzor (ok. 50 km). Wizyta w rodzinnej winnicy oraz degustacja różnych gatunków win. Podróż do miasta Gavar (140 km) przez Przełęcz Selimską, znajdującą się na wysokości 2500 m n.p.m. W starożytności przez przełęcz przechodził Wielki Jedwabny Szlak. Postój przy Selimskim karawan-saraju.

W trakcie podróży dłuższy postój w domu gościnnych gospodarzy i zwiedzanie domowej serowarni produkującej unikalne gatunki serów dojrzewających w koniaku i winie! Degustacja serów oraz obiadokolacja. Po obiadokolacji przejazd do wsi Hajravank (12 km), w której odwiedzimy imponujący klasztor o tej samej nazwie, wznoszący się na wzgórzu w otoczeniu chaczkarów (kamiennych krzyży) nad Jeziorem Sewan - jednym z najwyżej położonych jezior świata (1925 m n.p.m.). Jezioro Sewan otaczają góry sięgające 3,6 tys. metrów. Surowe i majestatyczne kryją w sobie niezwykłe piękno. Następnie przejazd do Erywania (ok. 100 km). Zameldowanie się w hotelu ****. Nocleg w Erywaniu (6).
              
7 dzień – 24 kwietnia (piątek) - ERYWAŃ – GARNI – GEGARD – ERYWAŃ
Śniadanie 9.00-10.00. Po śniadaniu wizyta na jarmarku rękodzieła Wernisaż (zakup pamiątek) oraz na bazarze pełnym przypraw i smakołyków, które będziemy mogli zabrać ze sobą do Polski. Następnie wycieczka do Garni, gdzie znajduje się słynna świątynia Słońca – wybitne dzieło sztuki i architektury z I w. n.e. (trasa przejazdu ok. 30 km). W starożytności świątynia wraz z fortecą dominującą nad okolicą wchodziła w skład letniej rezydencji Arszakidzkiego carskiego dworu.

Następnie przejazd do wykutej w skale świątyni św. Gerarda, znanej również, jako świątynia Świętej Włóczni (XII-XIII w.) - klasztoru położonego w malowniczym jarze rzeki Azat (trasa przejazdu ok. 15 km). Świątynia jest arcydziełem architektury średniowiecznej, znajdującym się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Koncert pieśni liturgicznych w świątyni z niezwykłą akustyką (na specjalne zamówienie).

Po zwiedzaniu obiadokolacja z tradycyjną kuchnią ormiańską w wiejskim domu w Garni z pokazem wypieku chleba – ławasz oraz poczęstunkiem wódeczką wyprodukowaną z różnych owoców. Powrót do Erywania (trasa przejazdu ok. 45 km), wypoczynek. Nocleg w Erywaniu (7).
                         
8 dzień 25 kwietnia (sobota) – ERYWAŃ – WARSZAWA
Prowiant zamiast śniadania. Transfer na lotnisko o godz. 02.00. Wylot samolotu z Erywania o godz. 04.40. Przylot do Warszawy o godz. 06.30 (czasu polskiego). Wracamy do kraju pełni niezapomnianych wrażeń.

Informacja o usytuowaniu miejsc zwiedzania: Eczmiadzyn – 990 m n.p.m., Khor Virap – 800 m n.p.m., Noravank – 1300 m n.p.m., Karaundż 1770 m n.p.m., Tatew 2100 m n.p.m., Dżermuk (uzdrowisko balneologiczne) - 2070 m n.p.m., Przełęcz Selimska – 1800 m n.p.m., Jezioro Sewan – 1925 m n.p.m., Garni – 1500 m n.p.m.
Większość obiektów sakralnych, objętych programem stanowią starożytne i wczesnośredniowieczne zabytki klasy zerowej w otoczeniu majestatycznej przyrody.

Koszt imprezy turystycznej

Grupa 25 osobowa:
515 zł + 580 euro (lub równowartość w PLN zgodnie z kursem NBP na dzień wpłaty, Faktura procedura marży dla biur podróży, BT Perełka) + cena biletu na samolot (Faktura Linii Lotniczych)

Grupa 20 osobowa:
560 zł + 610 euro (lub równowartość w PLN zgodnie z kursem NBP na dzień wpłaty, Faktura procedura marży dla biur podróży, BT Perełka) + cena biletu na samolot (Faktura Linii Lotniczych)

Opłata w euro zawiera kwotę, którą powinniśmy uiścić w całości kontrahentom za granicą (opłata na konto biura w euro bądź w złotych wg NBP na dzień wpłaty-przelewu zgodnie z Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa w imprezach BT Perełka).

Świadczenia w złotych zawierają:

 • Ubezpieczenie KL i od NNW – 37 zł (+ ew. dopłata do KL od chorób przewlekłych)
 • Usługę pilota-tłumacza oraz bilet na samolot dla pilota – 205/250 zł
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 zł
 • Sprzęt audio – 63 zł
 • VAT oraz bonifikatę dla biura


Świadczenia w euro zawierają:

 • Transfery autokarem „z” i „na” lotnisko w Erywaniu
 • Transport miejscowym autokarem w ciągu 8 dni podróży po Armenii
 • Wodę mineralną na każdy dzień podróży
 • 7 noclegów w hotelach **** w centralnej części zwiedzanych miast (w tym: 5 noclegów w Erywaniu, 1 nocleg w Goris, 1 nocleg w kurorcie Dżermuk w hotelu z basenem, w pokojach 2-os.)
 • 7 śniadań (w formie bufetu szwedzkiego, w tym 1 w postaci suchego prowiantu - w ostatnim dniu)
 • 7 obiadokolacji/bądź ew. obiadów (w zależności od realizacji programu zwiedzania) w restauracjach z kuchnią regionalną lub kuchnią domową


Cena biura nie zawiera wpłaty na miejscu w Erywaniu ok. 100 euro (grupa 25/20 osobowa), w tym:

 • Usług lokalnego przewodnika w ciągu 8 dni podróży po Armenii (tłumaczenie na język polski)
 • Biletów wstępów przewidzianych programem wycieczki oraz opłat przewodników w muzeach (tłumaczenie na język polski)
 • Degustacji koniaków na przedsiębiorstwie Ararat
 • Degustacji win w Areni
 • Wstępu na kolejkę górską Tatew
 • Degustacji win w Echegnadzor
 • Degustacji serów w Gavar
 • Koncertu pieśni liturgicznych w niezwykłej atmosferze świątyni Świętej Włóczni w Gerard
 • Warsztatów wypieku chleba z poczęstunkiem wódeczką w Garni

 

Czas trwania wycieczki 8-dniowa
Zadaj pytanie