Perełki Państw Bałtyckich - więcej niż trzy stolice

KOWNO – KŁAJPEDA – POŁĄGA – JURMAŁA – RYGA – TALLIN – BAUSKA – WILNO – TROKI

Zapraszamy w niezwykłą podróż po malowniczych terenach Litwy, Łotwy i Estonii szlakiem zielonych krain, kąpielisk i plaż nad Morzem Bałtyckim, arcydzieła przyrody – Mierzei Kurońskiej, wpisanej na listę UNESCO, oraz wielu zabytków przyrody i architektury mało znanych w Polsce. Tym razem, po raz pierwszy, postanowiliśmy pokazać piękne dziedzictwo Państw Bałtyckich, poświęcając także o wiele więcej czasu na zwiedzanie trzech stolic niż jest to możliwe w trakcie podróży do Petersburga.

W programie:

Dzień 1 - 26.06 (piątek) – KALISZ - SIERADZ – ŁÓDŹ - KOWNO
Zbiórka o godz. 3.45. Wyjazd z Kalisza o godz. 4.00, zbiórka w Łodzi o godz. 5.45, wyjazd z Łodzi o godz. 6.00. Przejazd do Kowna (550 km). Trasa przejazdu
na terenie Polski: woj. wielkopolskie - łódzkie - Warszawa – Łomża – Suwałki. Około godz. 15.00/15.30 przyjazd do Kowna – jednego z najstarszych miast litewskich. Przy wjeździe do miasta spotkanie z przewodnikiem litewskim i wizyta w Muzeum Diabłów – miejscu nietuzinkowym, w którym zgromadzone są ponad 2 tysiące czarcich figurek, związanych zarówno z legendami bałtyckimi, jak i wyobrażeniami biesa pochodzącymi z innych kultur. Następnie zwiedzanie m.in. Placu Ratuszowego, Ratusza, Archikatedry św. Piotra i Pawła, klasztoru i kościoła Jezuitów oraz Zamku Kowieńskiego. Zakwaterowanie w hotelu ****. Obiadokolacja w restauracji hotelowej. Nocleg w Kownie (1).
                
Dzień 2 - 27.06 (sobota) – KOWNO – KŁAJPEDA
Śniadanie 8.00 - 9.00. Wykwaterowanie. Przejazd z Kowna do Kłajpedy (220 km). Zwiedzanie Senamiestis, czyli Starego Miasta z zachowanym średniowiecznym układem ulic oraz charakterystycznymi tradycyjnymi domami z muru pruskiego (drewniana konstrukcja, której ściany wypełnione są gliną, gruzem i trzciną). Następnie przeprawa promem na Mierzeję Kurońską. Zwiedzanie Litewskiego Muzeum Morza z Akwarium i Delfinarium. Udział w pokazie delfinów. Obiadokolacja. Zakwaterowanie w hotelu ***. Nocleg – Kłajpeda (2).

Dzień 3 - 28.06 (niedziela) – KŁAJPEDA - POŁĄGA – JURMAŁA – RYGA
Śniadanie 8.00 – 9.00. Wykwaterowanie. Przejazd z Kłajpedy do Połągi (40 km). Spacer po Połądze. Zwiedzanie jednego z największych w Europie i najbardziej znanych na świecie Muzeum Bursztynu w zabytkowym Pałacu Tyszkiewiczów. Muzeum prezentuje kolekcję prawie 28 tysięcy bursztynów, w tym m.in. inkluzji, czyli zastygłych w bursztynie ciał obcych. Spacer po Parku Pałacowym z Grotą na wzór Lourdes i Górą Biruty – najwyższą wydmą Połągi, z którą związana jest legenda o księciu Kiejstucie i dziewczynie imieniem Biruta, którą książę porwał i pojął za żonę. Następnie spacer Aleją Miłości na molo. Wizyta w neogotyckim kościele Wniebowzięcia NMP, wybudowanym z inicjatywy hrabiego Feliksa Tyszkiewicza na miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka. Dla chętnych możliwość wzięcia udziału w mszy niedzielnej. Przejazd z Połągi do Jurmały (250 km). Obiadokolacja w Jurmali. Wycieczka objazdowa po mieście z przewodnikiem łotewskim. Spacer deptakiem/nad brzegiem morza. Przejazd do Rygi w godzinach wieczornych (40 km). Zakwaterowanie w hotelu ****. Nocleg w Rydze (3).

Dzień 4 - 29.06 (poniedziałek) – RYGA
Śniadanie 9.00 – 10.00. Spotkanie z przewodnikiem. Zwiedzanie ryskiej Starówki wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W programie m.in. XIII-wieczna katedra Doma Baznica, gildie kupieckie nad Dźwiną, XIV-wieczny zamek krzyżacki Rigas pils, kościół św. Piotra, kościół św. Jakuba, jedne z najstarszych zachowanych budynków na Łotwie – słynni Trzej Bracia oraz inne liczne zabytkowe kamienice mieszczańskie, większość których wybudowano w stylu secesyjnym.

Następnie zwiedzanie Muzeum Motoryzacji – największego i jednego z najstarszych muzeów tego typu w Europie. Swoją kolekcję muzeum prezentuje na powierzchni ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Znajdziemy tu nie tylko zabytkowe pojazdy – istne arcydzieła sztuki, lecz również wiele ciekawych interaktywnych rozwiązań technologicznych. Po odwiedzeniu muzeum obiadokolacja w średniowiecznej restauracji z muzyką dawną. Powrót do hotelu. Nocleg – Ryga (4).

Dzień 5 - 30.06 (wtorek) – RYGA – TALLIN
Śniadanie 7.00 – 8.00. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd z Rygi do Tallina (320 km) – stolicy Estonii, jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Zwiedzanie z przewodnikiem urokliwej Starówki podzielonej na tzw. Dolne i Górne Stare Miasto, w 1997 roku wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W programie m.in.: Brama Viru – symbol Tallina, pozostałości bramy wjazdowej do miasta, Plac Ratuszowy, XIII-wieczny kościół św. Mikołaja, pełniący dziś głównie funkcję sali koncertowej oraz liczne zabytkowe kamienice m.in. Trzy Siostry – jedne z najstarszych budynków w Tallinie. Wizyta w niewielkim Muzeum Marcepanu, należącym do jednej z najpopularniejszych fabryk słodyczy w Estonii – Kalev. Jest to miejsce niezwykłe, w którym prezentowane są nie tylko unikatowe smakołyki, lecz również istnieje możliwość podpatrzenia procesu zdobienia marcepanowych dzieł sztuki. Przerwa na „słodkie co nieco” w sąsiedniej Maiasmokk Cafe („Łasuch”) – najstarszej kawiarni w Estonii.

Następnie zwiedzanie Górnego Starego Miasta, w tym m.in. imponującego Soboru Aleksandra Newskiego. Wejście na Wzgórze Toompea zamieszkiwane niegdyś przez zarządców i rody szlacheckie, którym (w przeciwieństwie do mieszkańców Dolnego Miasta) przysługiwały prawa obywatelskie. W bramie prowadzącej na Toompea do dziś widnieje ślad po zamkach, na które była zamykana. Tutaj też zachowały się najważniejsze części wież i murów miejskich – najdłuższych zachowanych w Europie Północnej (prawie 2 km murów, 26 baszt). Wejście na punkt widokowy – Basztę Stajenną Tallitorn, z której rozpościera się malowniczy widok na Stare Miasto. Obiadokolacja w romantycznej restauracji na baszcie. Zakwaterowanie w hotelu ***. Nocleg – Tallin (5).

Dzień 6 - 01.07 (środa) – TALLIN – BAUSKA
Śniadanie 8.00 - 9.00. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Kadriorgu – jednego z najpiękniejszych w krajach bałtyckich kompleksu pałacowo-parkowego, wybudowanego jako letnia rezydencja cara Piotra I na cześć ukochanej małżonki Katarzyny („kadriorg” w tłumaczeniu z języka estońskiego oznacza „dolina Katarzyny”). W programie zwiedzania m.in. XVIII-wieczny barokowy pałac Piotra I (Muzeum Sztuki), Pałac Prezydencki, Muzeum Narodowe KUMU – perła współczesnej estońskiej architektury oraz japońskie ogrody. Następnie przejazd z Tallina do Bauski (380 km). Obiadokolacja. Zakwaterowanie w hotelu ***. Nocleg – Bauska (6).

Dzień 7 - 02.07 (czwartek) – BAUSKA – WILNO
Śniadanie 8.00 - 9.00. Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie malowniczo położonego na wzgórzu u zbiegu dwóch rzek XV-wiecznego zamku – siedziby Kawalerów Mieczowych oraz książąt Kurlandii i Semigalii.

Przejazd z Bauski do Wilna (240 km). Na wjeździe do Wilna spotkanie z przewodnikiem wileńskim. Zwiedzanie m.in. Placu Katedralnego z bazyliką archikatedralną oraz dzwonnicą, wjazd kolejką na Wzgórze Giedymina z basztą – doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta. W trakcie pieszej wycieczki po mieście zobaczymy także Uniwersytet Wileński, Muzeum A. Mickiewicza, Kościoł św. Anny, Ostrą Bramę, dzielnicę żydowską. Po zwiedzaniu zakwaterowanie w hotelu *** i obiadokolacja. Nocleg w Wilnie (7).

Dzień 8 – 03.07 (piątek) – WILNO – ŁÓDŹ – KALISZ
Śniadanie 8.00 – 9.00. Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie niezwykłego barokowego kościoła św. Piotra i Pawła, następnie Cmentarza na Rossie oraz Cmentarza Wojskowego. Przejazd do Trok (ok. 30 km) na zwiedzanie Zamku. Zamek w Trokach został wzniesiony przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta, a następnie przez jego syna Witolda w XIV-XV w. Po zwiedzeniu ciepły posiłek w restauracji z kuchnią karaimską (rosół i kibiny). Wyjazd w podróż powrotną do Polski (do Łodzi 570 km, do Kalisza 695 km, w trakcie podróży jeden dłuższy postój na terenie Polski).

Koszt imprezy turystycznej

Grupa 45 osobowa
630 zł + 380 euro (lub równowartość w PLN zgodnie z kursem NBP na dzień wpłaty, Faktura procedura marży dla biur podróży, BT Perełka)

Grupa 40 osobowa:                      
680 zł + 385 euro (lub równowartość w PLN zgodnie z kursem NBP na dzień wpłaty, Faktura procedura marży dla biur podróży, BT Perełka)

Grupa 35 osobowa:
740 zł + 390 euro (lub równowartość w PLN zgodnie z kursem NBP na dzień wpłaty, Faktura procedura marży dla biur podróży, BT Perełka)

Opłata w euro zawiera kwotę, którą powinniśmy uiścić w całości kontrahentom za granicą (opłata na konto biura w euro bądź w złotych wg NBP na dzień wpłaty-przelewu zgodnie z Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa w imprezach BT Perełka).

Świadczenia w złotych zawierają:

 • Przejazd komfortowym autokarem marki zachodniej (barek, wc, wideo) (przewidywany kilometraż wraz z wycieczkami 3100 km)
 • Ubezpieczenie KL i od NNW – 37 zł (+ ew. dopłata do KL od chorób przewlekłych)
 • Usługę pilota-tłumacza
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 zł
 • Sprzęt audio – 56 zł
 • VAT, bonifikatę dla biura


Świadczenia w euro zawierają:

 • 7 noclegów w hotelach ****/*** w centralnej części zwiedzanych miast (w tym: 1 nocleg w Kownie, 1 nocleg w Kłajpedzie, 2 noclegi w Rydze, 1 nocleg w Tallinie, 1 nocleg w Bausce, 1 nocleg w Wilnie)
 • 7 śniadań (w formie bufetu szwedzkiego)
 • 7 obiadokolacji w eleganckich restauracjach (w tym 2 w restauracjach historycznych) oraz ciepły posiłek w restauracji karaimskiej w ostatnim 8 dniu podróży
 • Opłatę dróg przy wjeździe na Litwę oraz parkingów za granicą
 • Opłatę przelewów walutowych za granicę


Cena biura nie zawiera 130 euro (45 osób)/135 euro (40/35 osób) płatne na miejscu w Kownie, w tym:

 • Usług przewodników z językiem polskim w ciągu 8 dni podróżowania po Państwach Bałtyckich oraz przewodników w obiektach objętych programem zwiedzania (w niektórych muzeach tłumaczenie na język polski)
 • Biletów wstępów do następujących obiektów: Muzeum Diabełków w Kownie, prom na Mierzeję Kurońską, Muzeum Morza, Delfinarium w Kłajpedzie, Muzeum Bursztynu w Połądze, Muzeum Motoryzacji w Rydze, Muzeum Marcepanu w Tallinie, Pałac i ogrody Kadriorg, Zamek w Bausce, wjazd kolejką na Basztę w Wilnie, Muzeum Mickiewicza, Zamek w Trokach.

 

Czas trwania wycieczki 8-dniowa
Zadaj pytanie