Mołdawia - kraina smacznej kuchni, gigantycznych podziemnych miast wina i przyjaznych ludzi

Mołdawia – nieduży kraj leżący w południowo-wschodniej Europie, a przy tym kraina największych winnic na świecie, gdzie od wieków ścierają się wielkie zewnętrzne wpływy różnych sił politycznych, ekonomicznych i kulturowych.
Zapraszamy do Mołdawii i Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej nieuznawanej przez świat i traktowanej na arenie międzynarodowej, jako region autonomiczny Mołdawii.

W programie:

Dzień 1 – 4 września (piątek) – WARSZAWA - KISZYNIÓW
Spotkanie na Lotnisku Okęcie o godz. 12.30. Wylot do Kiszyniowa o godz. 14.30. Przylot o godz.17.25 (godzina do przodu względem czasu polskiego).
Transfer do hotelu. Zakwaterowanie, chwila na wypoczynek i o godz. 19.30 obiadokolacja z kuchnią regionalną i mołdawską muzyką w restauracji Acasa la Mama, Kiszyniów nocą. Nocleg (1)

Dzień 2 – 5 września (sobota) - KISZYNIÓW - ORHEIUL VECHI COMPLEX - CURCHI - CRICOVA
Śniadanie. O godz. 9.30 rozpoczynamy zwiedzanie Kiszyniowa z przewodnikiem. Kiszyniów jest często nazywany Białym Kwiatem z kamienia, ponieważ większość budynków zbudowanych jest z twardego wapienia. W trakcie wycieczki objazdowej zobaczymy m.in.: Sobór Katedralny, Łuk Triumfalny, Cerkiew Bogurodzicy i wiele innych zabytków stolicy Mołdawii.

Przejazd do historycznego kompleksu Orheiul Vechi, usytuowanego w skalistym wąwozie rzeki Raut.
Na terenie kompleksu znajduje się kilka interesujących zabytków, pochodzących z różnych okresów historycznych - X wieku oraz wieku XIII i XIV (z okresu panowania Złotej Ordy). Jednym z ciekawszych obiektów jest klasztor znajdujący się w jaskini, założony przez mnichów w wieku XIII.
Z wąskiego placyku przed wejściem do klasztoru rozpościera się przepiękna panorama na dolinę rzeki Raut. Następnie gościna w Casa de Sub Stinca Guest House – domu mołdawskich gospodarzy. Warsztaty przygotowania potraw kuchni mołdawskiej, obiadokolacja z kuchnią domową.

Przejazd do Monastyru Curchi – klasztoru prawosławnego w Środkowej Besarabii. Monastyr usytuowany jest na terenie Parku Narodowego Orgiejów i stanowi jeden z ważniejszych obiektów kultu religijnego w Mołdawii. Główna cerkiew klasztoru Naşterea Domnului zaprojektowana przez włoskiego architekta Bartolomeo Rastrellego jest zaliczana do pereł architektury baroku.

Następnie przejazd do Cricova - jednej z niewielu winnic na świecie, gdzie wciąż wytwarzane są wina musujące zgodnie z tradycyjną metodą Champenoise. Cricova to setki hektarów winnic, piwnice
o długości 180 kilometrów i miliony butelek wina. Podziemne korytarze wykute w zboczach doliny rzeczki Ichiel znajdują się na głębokości 70-80 m pod powierzchnią ziemi. Główne tunele tych piwnic kilkumetrowej szerokości są tak wysokie, że jeżdżą nimi samochody ciężarowe,
a poszczególne tunele mają swoje własne nazwy i drogowskazy. Przemieszczanie się po Cricova meleksami. Temperatura w piwnicach 12 stopni. Degustacja markowych win w jednej z eleganckich sal degustacyjnych z poczęstunkiem oraz możliwość zakupu win w sklepie firmowym. Powrót do Kiszyniowa, nocleg (2)

Dzień 3 – 6 września (niedziela) - KISZYNIÓW – TIPOVA – LALOVA
Śniadanie. O godz. 9.30 wyjazd do miejscowości Tipova, w której znajduje się jeden z najstarszych klasztorów Mołdawii, a także jeden z największych wykutych w skale w Europie Wschodniej. Z samym miejscem usytuowania klasztoru wiążę się legenda o Orfeuszu podążającym za Eurydyką. Zgodnie z tą legendą grób Orfeusza znajduje się w pobliżu jednego z wodospadów w okolicy. Zwiedzanie okolicy Tipova.

Następnie przejazd do Lalova do Hanul lui Hanganu Guest House na degustacje likierów domowej roboty. W programie także rejs stateczkiem po rzece Nistru. Po wycieczce obiadokolacja na świeżym powietrzu z domową kuchnią regionalną. Wieczorem powrót do Kiszyniowa na wypoczynek i nocleg (4)
           
Dzień 4 – 7 września (poniedziałek) – BENDERY – TYRASPOL
Śniadanie. O godz. 9.00 wyjazd do Naddniestrza, do miasta Bendery na zwiedzanie Tighina Fortress - fortecy zbudowanej w XV wieku przez hospodara mołdawskiego Stefana III Wielkiego. Forteca zdobyta przez Turków w kampanii prowadzonej przez sułtana Sulejmana Wspaniałego została przebudowana w czasach jego panowania w potężną twierdzę obronną. W kolejnych wiekach twierdza była wielokrotnie oblegana przez wojska mołdawskie, zaś w późniejszym okresie przez wojska rosyjskie. Obecnie częściowo odrestaurowane malownicze ruiny niegdyś potężnej twierdzy udostępnione są dla zwiedzających i stanowią atrakcję turystyczną z niezwykle ciekawą historią, w której nie brakuję też historycznych wątków polskich. Po zwiedzeniu obiektów na terenie twierdzy czas na kawę w Restauracji Zamkowej.

Następnie przejazd do miasta Tyraspol – głównego centrum kulturalno-przemysłowego Naddniestrza, regionu zamieszkałego w większości przez ludność pochodzenia ukraińskiego i rosyjskiego. Wycieczka objazdowa po mieście. Do ciekawostek należy to, że w Tyraspolu m.in. zachowano pomniki i symbolikę z czasów Związku Radzieckiego. Po wycieczce objazdowej zwiedzanie słynnego przedsiębiorstwa Kvint, produkującego koniaki i wina. Wyrafinowanie i tradycja leżą u podstaw najstarszych i najbardziej znanych gatunków koniaków - Doiny, Surpriznii, Suworowa i 50-letniego "Cneazi Vitghenstein". Degustacja koniaków oraz możliwość zakupu w sklepie firmowym. Obiadokolacja w restauracji z kuchnią ukraińską „Kumaniok” z poczęstunkiem wódeczką. Wyjazd w podróż powrotną do Kiszyniowa. Wypoczynek, nocleg (3)
                                       
Dzień 5 – 8 września (wtorek) - KISZYNIÓW – HIRISENI – BULBOACA - PUHOI
Śniadanie. O godz. 9.30 wyjazd na wycieczkę. Przejazd do wsi Hiriseni i wizyta w kościele Wniebowzięcia Matki Bożej (1642) – jedynym drewnianym kościele w Mołdawii zbudowanym w stylu ludowym, nawiązującym do średniowiecznej architektury kraju.

Przejazd do Bulboaca. Wycieczka po winnicy Castel Mimi. Zamek Mimi jest obecnie zaliczany do najpiękniejszych arcydzieł europejskiej architektury związanej ze światem wina. Historia zamku rozpoczyna się w 1893 roku, kiedy Constantin Mimi, ostatni gubernator Besarabii, zasadził pierwsze winorośle w miejscu, które od tamtej pory stało się legendą. Mimo, że od założenia Mimi minęło ponad sto lat, winnica w pełni zachowała swoją historię i tradycje. Degustacja win w winiarni Mimi. Możliwość zakupu win i pysznych nalewek ziołowych w sklepie firmowym.

Przejazd do Puhoi na zwiedzanie Askoni - jednej z największych winnic w kraju, która rocznie przetwarza około 3500 ton winogron, wykorzystując najnowocześniejszy sprzęt i technologie. Firma posiada winnice o powierzchni 506 ha z wieloma rodzimymi i sprowadzonymi z zagranicy gatunkami winorośli. W 2015 r. Asconi otrzymało nagrodę "Best Wine Company" w Mołdawii. Wycieczka po Askoni oraz degustacja win i obiadokolacja w restauracji z kuchnią regionalną. Powrót do Kiszyniowa. Wypoczynek, nocleg (5)

Dzień 6 – 9 września (środa) - KISZYNIÓW - WARSZAWA
Śniadanie.
…Każde miasto ma swój własny styl i jeśli chcemy poczuć atmosferę miasta, jednym
z lepszych do tego miejsc jest rynek miejski. Chisinau Central - to jeden z rynków, których już tak niewiele zachowało się w Europie, na którym pachnie świeżymi owocami, warzywami, rybami i produktami mlecznymi. Od 1825 roku rynek jest miejscem ożywionych negocjacji cen prawie na wszystkie towary z lokalnymi sprzedawcami. Dla chętnych wizyta na rynku. Poza tym będziemy mieli możliwość odwiedzenia również ryneczku z rękodziełem.

O godz. 11.00/11.30 wymeldowanie się z hotelu. Obiad w restauracji w centrum Kiszyniowa. O godz. 15.30 transfer na lotnisko w Kiszyniowie. Wylot do Warszawy o godz. 17.55, w Warszawie 18.45. Wracamy do kraju pełni niezapomnianych wrażeń.

Koszt imprezy turystycznej

Grupa 25 osobowa:
375 zł + 540 euro (autokar) (lub równowartość w PLN zgodnie z kursem NBP na dzień wpłaty, Faktura – procedura marży dla biur podróży BT Perełka) + cena biletu na samolot (Faktura Linii Lotniczych LOT)

Grupa 20 osobowa:
415 zł + 565 euro (autokar) (lub równowartość w PLN zgodnie z kursem NBP na dzień wpłaty, Faktura – procedura marży dla biur podróży BT Perełka) + cena biletu na samolot (Faktura Linii Lotniczych LOT)

Grupa 15 osobowa:
465 zł + 550 euro (bus 22-osobowy) (lub równowartość w PLN zgodnie z kursem NBP na dzień wpłaty, Faktura – procedura marży dla biur podróży BT Perełka) + cena biletu na samolot (Faktura Linii Lotniczych LOT)

Opłata w euro zawiera kwotę, którą powinniśmy uiścić w całości kontrahentom za granicą (opłata na konto biura w euro bądź w złotych wg NBP na dzień wpłaty-przelewu zgodnie z Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa w imprezach BT Perełka).

Świadczenia w złotych zawierają:

 • Ubezpieczenie KL i od NNW – 37 zł (+ ew. dopłata do KL od chorób przewlekłych)
 • Usługę pilota-tłumacza oraz bilet na samolot dla pilota – 135/175/230 zł
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 zł
 • Sprzęt audio – 42 zł
 • VAT, bonifikatę dla biura


Świadczenia w euro zawierają:

 • Transfery autokarem „z” i „na” lotnisko w Kiszyniowie
 • Transport miejscowym autokarem w ciągu 6 dni podróży po Mołdawii
 • 5 noclegów w hotelu **** w centralnej części Kiszyniowa
 • 5 śniadań (w formie bufetu szwedzkiego)
 • 6 obiadokolacji/bądź ew. obiadów (w zależności od realizacji programu zwiedzania) w restauracjach z pyszna kuchnią regionalną lub kuchnią domową


Cena biletu na samolot na Linie Lotnicze LOT wynosi 1030 zł z bagażem głównym 23 kg + bagaż podręczny oraz z opłatami lotniskowymi

Cena biura nie zawiera wpłaty na miejscu w Kiszyniowie 115 euro (grupa 20-15 osobowa), w tym:

 • Usług lokalnego przewodnika w ciągu 6 dni podróży po Mołdawii (tłumaczenie na język polski)
 • Biletów wstępów przewidzianych programem wycieczki oraz usług przewodników (tłumaczenie na język polski)
 • Warsztatów przygotowania dań kuchni mołdawskiej
 • Degustacji win w winnicy Cricova z poczęstunkiem
 • Degustacji likierów w Lalova
 • Rejsu stateczkiem po Nistru
 • Degustacji koniaków na przedsiębiorstwie Kvint
 • Degustacji win w winnicy Castel Mimi
 • Degustacji win w Askoni z poczęstunkiem

 

Czas trwania wycieczki 6-dniowa
Zadaj pytanie

Filtrowanie