Weekend w Polsce

 

Na szlaku złota i perełek baroku klasy zerowej

 

Lubiąż – Legnica – Złotoryja – Gozdno – Leszczyna - Jawor

 

Trasa przejazdu: Łódź – Pabianice – SieradzKalisz – Ostrów Wlk. – Wrocław

*Dla naszych turystów chętnych dołączyć do wycieczki we Wrocławiu, koszt imprezy zostanie rozliczony bez opłaty transportowej do Wrocławia.

 

W programie:

Dzień 1 (sobota) – LUBIĄŻ – LEGNICA – ZŁOTORYJA

Zbiórka w Łodzi o godz. 6.00. Wyjazd o godz. 6.15. Przejazd do Lubiąża – wsi położonej przy przeprawie przez Odrę (300 km). W trakcie podróży przewidujemy postój na kawę. W Lubiążu znajduje się Opactwo cystersów jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Zespół ten uchodzi za arcydzieło śląskiego baroku. Zwiedzanie opactwa z przewodnikiem. Sala książęca (balowa) w Opactwie Cystersów zachwyca niesamowitym przepychem.

Następnie przejazd do Legnicy (35 km) – starego śląskiego miasta położonego nad rzeką Kaczawą. O godz. 14-ej/14.15 zwiedzanie miasta z przewodnikiem. W programie: Rynek (kamienice śledziowe), Dom Pod Przepiórczym Koszem przy Rynku, Akademia Rycerska, Sanktuarium św. Jacka; zajrzymy do katedry św. Apostołów Piotra i Pawła, zobaczymy Zamek Piastowski – jeden z najstarszych zamków i pierwszą murowaną warownię (XII w.) na ziemiach polskich. Po zwiedzeniu czas wolny na Starym Mieście. Przejazd do Złotoryi (20 km). Po przybyciu zakwaterowanie w hotelu w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami. Chwila na wypoczynek. O godz. 18.30 zaprosimy Państwa na obiadokolację + kawa/herbata. Nocleg.

 

Dzień 2 (niedziela) – ZŁOTORYJA – LESZCZYNA – GOZDNO - JAWOR

Śniadanie (szwedzki stół). Wymeldowanie się z hotelu. O godz. 9.00/09.30 wyruszamy na wycieczkę po Złotoryi z przewodnikiem. Miasto położone nad rzeką Kaczawą uznaje się za najstarsze w Polsce (prawa miejskie otrzymało w roku 1211). Przespacerujemy się pięknie odrestaurowaną Starówką, zajrzymy do Kościoła Narodzenia NMP, którego budowie patronował na początku XIII w. Henryk Brodaty. Chętni będą mogli wstąpić na Basztę Kowalską. W średniowieczu w Złotoryi wydobywano złoto a następnie – i tak jest do dnia dzisiejszego – bazalt. Po zwiedzeniu wyjazd ze Złotoryi do Krainy Wygasłych Wulkanów. Dla wielu może być to zaskoczeniem, ale w Polsce znajdują się wygasłe wulkany :). Sama Złotoryja leży u stóp jednego z nich - wulkanu o nazwie Wilcza Góra lub Wilkołak. Dzisiaj nie przekraczają one 500 m n.p.m., jednak odznaczają się pośród pól i stanowią ciekawą i nietypową atrakcję na Dolnym Śląsku w pobliżu Gór Kaczawskich. Odwiedzimy Gozdno i przespacerujemy się do wieży widokowej usytuowanej na górze Zawadna (445 m n.p.m.) skąd otwiera się przepiękna panorama na całą Krainę Wygasłych Wulkanów.

W trakcie wycieczki zwiedzimy Leszczynę, w której znajduje się Skansen Górniczo-Hutniczy utworzony w klimacie średniowiecznego miasteczka. Warto wspomnieć, że tradycje górnicze na tych ziemiach sięgają czasów panowania książąt piastowskich w początkach XIII w. W Leszczynie zaprosimy Państwa na obiad w Karczmie Górniczej.

Następnie przejazd do miasta Jawor, gdzie zwiedzimy największą drewnianą budowle sakralną na świecie – ewangelicki Kościół Pokoju, który powstał w II poł. XVIII w. w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią. W roku 2001 obiket ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Po zwiedzeniu Jawora wyruszymy w podróż powrotną do Łodzi (ok. 340 km). Powrót do Łodzi w późnych godzinach wieczornych.

 

Koszt imprezy turystyczno-wypoczynkowej:

627 zł (grupa 35-osobowa, autokar 50-ka) + wejścia

652 zł (grupa min. 20-osobowa, bus) + wejścia

 

Świadczenia zawarte w cenie:

 • Transport komfortowym busem. Przewidywana trasa przejazdu ok. 880 km/900 km
 • Opłata dróg i parkingów
 • Usługi pilota
 • Ubezpieczenie od NNW (2 dni)
 • 1 nocleg w nowoczesnym hotelu*** w Złotoryi w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami
 • Wyżywienie: obiadokolacja + kawa/herbata w pierwszym dniu imprezy, śniadanie w formie bufetu szwedzkiego oraz obiad w karczmie w drugim dniu wycieczki
 • Vat-marża dla biur podróży

 

Cena nie zawiera biletów wstępów (normalnych lub ulgowych) do obiektów proponowanych w programie zwiedzania (wg uznania) oraz usług przewodników:

 • Opactwo Cystersów w Lubiążu – 20 zł/15 zł (bilet ulgowy)
 • Baszta Kowalska w Złotoryi – 7 zł/5 zł (dla chętnych)
 • Pokój Pokoju - 15 zł/12 zł (bilet ulgowy)
 • Usługi przewodników (2 dni zwiedzania 900/1000 zł, stawka przewodnicka dzielona na ilość osób w grupie)

 

*Imprezę realizuje Biuro Podróży Areatour Andrzej Kołłataj. Zapisy: Łódź, ul. Piotrkowska 31 lok. 52 (w końcu podwórza, prawa oficyna, domofon 107), Tel. 509 673 692, 692 160 363 lub 42 630 80 00, lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

*Pilotaż Irina Pirożak-Dziuk Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

*Zdjęcia do strony autorstwa:

https://pixabay.com/pl/users/tomek999-2147147/

https://pixabay.com/pl/users/aszak-22997580/

https://pixabay.com/pl/users/mariusz62-1290031/

Strony promujące Lubiąż, Złotoryję, Geopark Krainę Wygasłych Wulkanów i Góry Kaczawskie:

https://promujemykarkonosze.pl/ostrzyca-proboszczowicka-czyli-slaska-fudzijama/(podziękowania dla Ani i Łukasza)

https://visualhunt.com/f7/photo/6165223549/a45dd4f817/

https://www.gorykaczawskie.pl/zlotoryja/

https://www.polskieszlaki.pl/lubiaz.html

http://kosciolpokojujawor.pl/

 

Zadaj pytanie

Filtrowanie