Wycieczka na Podlasie. Szlak Tatarski - Polski Orient

Białystok, Supraśl, Poczopek, Sokółka, Bohoniki, Krynki, Kruszyniany, Czarna Wieś Kościelna, Święta Woda. Wycieczka czterodniowa. Szlak Tatarski, Polski Orient

W programie:

1 dzień – BIAŁYSTOK

Przejazd do Białegostoku - stolicy "Zielonych Płuc Polski", miasta gościnności, przywoływanym i wdzięcznym symbolem którego pozostaje pamięć osoby Jana Klemensa Branickiego, hetmana wielkiego koronnego. Początek przygody w Białymstoku rozpoczniemy od zwiedzania „podlaskiego Wersalu” – byłej magnackiej rezydencji Branickich, wzorowanej na wielkich francuskich założeniach parkowo-pałacowych. Zwiedzimy także Katedrę pw. Wniebowzięcia NMP, Rynek Kościuszki, Ratusz, Muzeum Podlaskie i ulicę Lipową. Obiadokolacja. Nocleg w Białymstoku bądź Supraślu (1).

2 dzień – SUPRAŚL – POCZOPEK (PUSZCZA KNYSZYŃSKA)

Śniadanie. Zwiedzanie z przewodnikiem zabytków Supraśla - miasta, które od wieków łączy w sobie naturę, kulturę, historię i sztukę. Wśród najważniejszych zabytków miasta są: Prawosławny Monastyr Zwiastowania NMP, Pałac Buchholtzów – dziś siedziba Liceum Sztuk Plastycznych. Następnie udamy się do pięknie, nowocześnie zaaranżowanego Muzeum Ikon, które dysponuje jedną z najbogatszych kolekcji obrazów sakralnych w Polsce. Przejazd do Silvarium w Poczopku, gdzie na powierzchni 15 ha rośnie wszystko, co w przyrodzie puszczy Knyszyńskiej najpiękniejsze. Zgromadzono tu jedyne w swoim rodzaju skupisko wielu ziół wykorzystywanych od wieków w medycynie ludowej. Piknik w Poczopku. Powrót do hotelu. Nocleg (2).

3 dzień – SOKÓŁKA – BOHONIKI – KRYNKI - KRUSZYNIANY

Śniadanie. Przejazd do Sokółki - miasta zamieszkałego przez wyznawców religii katolickiej, prawosławnej oraz islamu, ze względu na co zyskało ono miano stolicy polskiego orientu. W tym mieście zaczyna się Szlak Tatarski, utworzony w roku 1979 na cześć sprowadzenia na te ziemie chorągwi tatarskiej przez Jana III Sobieskiego. Podczas spaceru po mieście zwiedzimy Muzeum Ziemi Sokólskiej z ciekawą ekspozycją, poświęconą m.in. historii Tatarów. Przejazd przez Bohoniki (meczet, mizar) oraz Krynki (XVIII wieczny układ miejski, dwie synagogi) do Kruszynian – jednego z najciekawszych miejsc na Szlaku Tatarskim - wsi nadanej Tatarom w XVII w. w zamian za niewypłacone żołdy w wojsku. Można tu jeszcze spotkać tych, którzy pozostali wierni swojej religii – islamowi. W Kruszynianach zwiedzimy meczet oraz mizar ze wspaniałym przewodnikiem Tatarem - Dżemilem Gembickim, który opowie o kulturze tatarskiej. Po zwiedzaniu obiadokolacja w Jurcie Tatarskiej - tatarskim gospodarstwie agroturystycznym Pani Dżennety Bogdanowicz. Powrót do hotelu. Nocleg (3).

4 dzień - CZARNA WIEŚ KOŚCIELNA – ŚWIĘTA WODA

Śniadanie. Przejazd do Czarnej Wsi Kościelnej ze Szlakiem Rękodzieła Ludowego, który został stworzony, by chronić ginące dziś zawody, jak np. kowalstwo, garncarstwo, łyżkarstwo, tkactwo. W Świętej Wodzie zwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Po zwiedzaniu wyjazd w podróż powrotną.

Czas trwania wycieczki 4-dniowa
Zadaj pytanie